Люди з остеопорозом ризикують переломами. Щоб зміцнити свої кістки і захистити своє здоров’я, уникайте таких звичок.
Коли мова заходить про остеоартрит, необхідно вказати на чинники ризику – наприклад, історія хвороби членів Вашої родини, вік, національність – які Ви не можете змінити. Але ще є Ваш життєвий вибір, який Ви можете контролювати, і уникаючи певних звичок, Ви можете знизити ризик пошкодження Ваших кісток і краще захистити своє здоров’я. Почніть з того, що прикладіть всі зусилля, щоб виключити ці звички з Вашого повсякденному життя. Як з цим впоратись розповідає блог https://intermobi.com.ua/.
Шкідлива звичка No. 1: Куріння
У людей, що зловживають тютюном, більш низька щільність кісткової тканини. Эвдвард Домурат (Edward Domurat, MD, доктор медицини, ендокринолог медичного центру Kaiser Permanente South Bay Medical Center в місті Харбор, Каліфорнія) пояснює, що це частково пов’язано з тим, що під час куріння вивільняються шкідливі атоми – вільні радикали, які вбивають будівельні клітини кісток. Куріння також провокує вироблення гормону стресу – кортизолу, який послаблює кістки, і гальмує вироблення кальцитоніну (гормону, який допомагає будівництву кісткової тканини). Він додає, що якщо у Вас вже є переломи, то куріння сповільнить процес зрощування, так як ушкоджуються кровоносні судини і обмежується здатність організму переміщати кисень.
Шкідлива звичка No. 2: Малорухливий спосіб життя
«Пацієнти, що ведуть сидячий спосіб життя, мають підвищений ризик переломів», – каже Лейла С. Табатабаі (Laila S. Tabatabai, MD, доцент клінічної медицини Houston Methodist і медичному коледжі Weill Cornell). Причина в тому, що Ви не зміцнюйте Ваші кістки за допомогою фізичної активності, сидячи на дивані.
Коли Ви тренуєтеся, Ваша кісткова тканина, подібно м’язам, ущільнюється, і зміцнюються кістки, особливо, коли займаєтеся фізичною активністю, яка працює проти сили тяжіння: ходьба, підйоми по сходах, силові тренування. Ці вправи допоможуть покращити рівновагу, поставу і гнучкість, а все разом узяте допоможе знизити ризик падінь.
Шкідлива звичка No. 3: Надмірне споживання солоної їжі
«Існує пряма залежність між високим споживанням солоних продуктів і низькою щільністю кісткової тканини», – говорить Фредерік Сінгер (Frederick Singer, MD, директор програми по ендокринології та кістковим хвороб в John Wayne Cancer Institute при центрі здоров’я Providence Saint John’s Health Center в Санта-Моніці, Каліфорнія).
При підвищеному споживанні солоних продуктів, вивільняється більшу кількість кальцію, який виводиться з організму з сечею. Дорослі жінки можуть щорічно втрачати до 1 відсотка щільності кісткової тканини, щодня з’їдаючи на 1 грам солі більше необхідної норми. Американська кардіологічна асоціація рекомендує споживати менше 2,300 мг солі щодня, тоді як багатьом дорослим показано не більше 1500 мг на день.
Шкідлива звичка No. 4: Надмірне споживання алкоголю
Аналогічно ситуації з курінням, алкоголь підвищує рівень кортизолу і знижує вироблення тестостерону та естрогену, послаблюючи кісткову тканину. Алкоголь не тільки знижує щільність кісткової тканини, але і підвищує ризик падінь і переломів.
Шкідлива звичка No. 5: Перебування вдома цілий день
Без вітаміну D, наші кістки стають тонкими й тендітними. Вітамін D виробляється під дією сонячного світла, тому якщо не проводити достатньо часу поза домом, Ваш організм буде відчувати дефіцит цього нутриента. Від цього, наприклад, можуть страждати медпрацівники, які багато часу проводять на чергуваннях (згідно з даними, опублікованими у виданні BMC Public Health в 2017-му р. ).
Якщо Вам не вдається проводити достатньо часу на вулиці, включіть в свій раціон лосось, яєчні жовтки і багаті на вітамін D продукти. Або порадьтеся з лікарем і обговоріть можливість доповнення Вашого раціону вітамінами.
Шкідлива звичка No. 6: Відмова від Бадів
Кальцій і вітамін D незамінні для здоров’я кісток. Але багато дорослі нехтують споживанням продуктів, які багаті кальцієм (наприклад, молочні продукти), а інші не хочуть наражати себе ультрафіолету, перебуваючи на сонці, так як боявся отримати рак шкіри.
У цих випадках, варто поговорити з лікарем про те, щоб включити в раціон добавки, що містять додаткові дози кальцію і вітаміну D.